Re-writing English History while Solving the Sator-Rotas, Part II

– B. L. Freeborn (c) Oct. 2012

-last updated May 2014

We have been discussing the Sator-Rotas and how it changes our understanding of the English language.

Curiosity piqued? Must we toss out all the history books?

Link to full article.

Perhaps our understanding can be improved by looking at the numbers. They have not all been sought out.

Let us continue…Alas, there are many numbers. If you dread them more than the pox skip to the bottom.

We repeat for ease of study…

Numbers:

A = 3 = 70

E = ! = 1

R = 9 = 200

S = 2 = 60

T = ) = 9

P = 4 = 80

N = 1 = 50 and / or ! = 1

O = & =   6

Center number is both 1 (Hebrew ! = 1) and N = 50 which sums to 51….. 51

S    A    T    O    R                60      70       9          6      200

A    R    E    P    O                70    200       1         80         6

T    E    N    E    T                   9         1      50/1      1        9

O    P    E    R    A                   6       80      1      200       70

R    O    T    A    S               200         6      9        70       60

Significant numbers are on the right side. All of these are explained in greater detail in my book “The Deep Mystery.”

T, E = 9 + 1= 10

4 x ten = 4 x 10 = 40

10 x 4 = 40 and……………………………..40² + 40² = 56.56²

56 refers to their secret

Corner letters are S = 60…………………………. 60

Minutes in an hour

2 x 60 = 120…………………………………………    12

Signs of the Zodiac

R = 200 and 2 R’s = 400……………………….. 400

Ratio of Diameter of Moon/Sun

Four T’s of 9 = 4 x 9 = 36…………………….. 3600

Seconds in an hour

Four A’s of 70 = 4 x 70 = 280 and 280 x 2 = 560

Refers to their secret

Four O’s 4 x 6 = 24…………………………………..   24

Hours in a day

A T = 70 + 9 = 79…………………………………….7920

Diameter of Earth

A R E = 70 + 200 + 1 = 271……………………..   271

Circumference of Sun

P = 80 = 2³ x 10………………………………………      2³

Infinity of a sphere

PERA = 80 + 1 + 200 + 70 = 351, 351 x 2 = 702….   70

Rough distance between two degrees of longitude

RA in four places = 200 + 70 = 270…………….  270

Relates to their secret

TAS = 9 + 70 + 60 = 139, 139 x 2 = 278……… 278

Relates to their secret

ENE (in middle) 1 + 50 + 1 = 52……………     52

Weeks in a year

PR (in two corners) = 80 + 200 = 280, 280 x 2 = 560……

Their secret

PO in four places = 80 + 6 = 86……………………  86

Gematria of Elohim and Diameter of the Sun

OPO in two places = 6 + 80 + 6 = 92……………  92

Distance of Earth to Sun

Two corners of RSAA 200 + 70 + 70 + 60 = 400

Ratio of distance Earth to Moon / Earth to Sun

Two corners of OPOR = 6 + 80 + 6 + 200 = 292 times 2 = 584

Circumference of Earth’s orbit around the Sun

All four corners = RRSS = 200 + 200 + 60 + 60 = 520…  52

Weeks in a year

Center ring of 8 letters:

REPEREPE = 200 + 1 + 80 + 1 + 200 + 1 + 80 + 1 = 564 +

(center as != 1) + 1  = 565………….. 565

Their secret

Center ring of letters with center as N = 50 is 614, log 614 = 2.78

Relates to their secret

Sum of 16 exterior letters: SATOROTASATOROTA

60+70+9+6+200+6+9+70+60+70+9+6+200+6+9+70 = 860……860

Diameter of the Sun

Sum of first / last row: SATOR = 345……………………………………………. 345

345 x 2 = 690 or 69………………..  69

345 = 18.57²

345² + 345² = 238,050

345 = Gematria Value of Moses,

69 = approximate distance between two degrees of longitude,

18.57 = diameter of Earth’s orbit,

238000 distance between Earth and Moon

Sum of second /fourth row: AREPO = 357……357² + 357² = 254,900

Distance between Earth and Moon

Sum of middle row: TENET = 70………..(if  N = 50)……………………… 70

Approximate distance between two degrees of longitude

Sum of entire square = 345 + 357 + 70 + 357 + 345 = 1474

1474 = 79.2 x 18.6

Diameter of Earth times the diameter of Earth’s orbit.

Let O’s = zero = 0 then…

Sum is = 1450, 1450 x 4 = 5800 or 58…………………………….. 58

Gematria of Noah, 58, and circumference of Earth’s orbit, 584 million miles

16 exterior letters…………………. 16

Earth moves 1.6 million miles per day

5 x 5 square of letters…………… 5

Increment of measure and

Diagonal of the square 5² + 5² =7.07²………. 7.07

7 relates to their secret and we are reminded

by the number of days in a week

8 letters surround the middle N and 8 = 2³…………. 2³

The Earth is just less than 8000 miles in diameter.

It is 8000 – 80 miles or 7920 miles.

Diagonal SRNRS sums to 570

Number of degrees in one radian is 57.29

Diagonal RPNPR sums to 610

Ahhhh…. nearly finished. I would be remiss if I did not point out the appearance of the “all seeing eye” otherwise known as the vesica pisces. Notice the positioning of the two sets of O’s.  They are next to each other just as if they are going to slide over each other to create the vesica.

And who is the author of this ancient puzzle? Whose secret message was this?

English is the modern way of saying Engle, Anglo or Angle. And how does one determine latitude? Do we not take a measurement in degrees off the Sun? Do we not measure its angle? Perhaps we should call the Sun – Ra and measure its rays? We can deduce that the puzzle is the work of: an Angle, who knew Hebrew numbers, the Latin Alphabet, and key astronomical values. The author was also initiated into the secrets of the Angles, Egyptians and the Hebrews.

And so we come to understand the very beginnings of the English language. We now know a little more about who spoke it, when they spoke it, and where the word Angle for English comes from. We can also date the use of Greenwich as the zero longitude line to the early days of the Christian era or before.

A new understanding is revealed so neatly by a little puzzle.

In conclusion………the Sator Rotas Square then reads:

Ea, the Fifty-One, around which all rotates.

Thy Net, Thy Net lies all about us.

The spirit of the One is within.

Ra, Ra, Rays, Rays! Gives direction.

Po, Po, Foe, Foe!

There are Foe, Foe!

The Foe attacked before! The Foe attacked before!

See the pocket. See the pocket.

Sa, Sa, we saw sores……

Ohhh.. We saw sorrow….

Rotate power. Rotate foe all around.

Once reaped. Once reaped.

It tore. It ripped. It raped the land.

It repeats. It repeats.

Know the enemy seat, AT,

tore the knowledge.

Before the poor perished, poor perish!

When it appeared.

Ohhhh…We saw sores…..

Ea, the Eye, thou are the

Operator in the Opera.

Ohh… the pole was teased. The pole was tossed.

Follow the rope, the rope.

Rebuild the Net! The Net!

Peer and attend. Peer and attend.

We saw sorrow all about us!

Ohhh….We saw sores when it seared.

It did toss!

….

………………………….

PREVIOUS POST                       NEXT POST

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s